Mi a vonalkód?
A vonalkód egy olyan azonosítási technológia, mellyel gyorsan és nagy pontossággal gyűjthetünk adatokat. Alkalmas mind vizuális, mind gépi felismerésre. Széleskörűen, könnyen és nagy tömegben használható az élet minden területén. A vonalkód egyszerű és gyors módszert kínál az információ kódolására, mely elektronikus eszközökkel is könnyen olvasható.
Hogyan működik?
Az információ kódolása leginkább a morzejelekre hasonlít. A vonalkód egymással párhuzamos, különböző vastagságú vonalakból áll és ezeket fehér közök választják el egymástól. ( Érdekesség, hogy a vonalkódban nem csak a fekete vonalak, hanem a köztük lévő fehér területek is információt hordoznak! )
A különböző vastagságú és távolságú fehér vonalak egy számsorozatot kódolnak, ami olvasható a vonalkód alatt. A vonalkód olvasó fénysugárral pásztázza a vonalkódot és a fehér területekről visszaverődő fénysugarat észleli és előállít belőle egy elektromos jelet.
Mire használható?
A vonalkódos rendszerek lehetővé teszik a termékek, szolgáltatások, szállítási egységek, szervezetek és helyek azonosítását és ehhez kötődő kommunikációt. A vonalkódok lehetővé teszik az automatikus adatgyűjtést minden ponton, ahol egy egység elhagy egy helyszínt vagy érkezik egy helyszínre.
Számos kódolási eljárás létezik, melyet egy-egy iparág számára hoztak létre.
Néhány példa:
Kereskedelmi és raktári vonalkódok:
- EAN-13
- EAN-8
- ITF-14
- GS1-128 (korábban EAN-128)
- GS1 DataBart (korábban: RSS)
- DataMatrix (kétdimenziós mátrix jelképrendszer)
- SSCC (logisztikai kód)
Egyéb vonalkódok:
A legelterjedtebb, a kereskedelemben világszerte alkalmazott vonalkód az EAN-13 kódolás, ebben 12 számjegy + 1 ellenőrző szám jelöli az adott terméket.
Hogyan lehet bekerülni a rendszerbe?
A rendszerbe való regisztrálást a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt., a GS1 nemzetközi szervezet tagja végzi, s már online regisztrációra is mód van.
Cím: 1139 Budapest, Fáy u. 1/B
Tel: +36 1 237 7240, +36 1 412 3940
Fax:+36 1 237 7249, +36 1 412-3949
Web: www.gs1hu.org
E-mail: info@gs1hu.org